Zielona Góra - Endokrynolog na NFZ

aktualizacja: listopad 2023 r.

PORADNIA ENDOKRYNOLOGICZNA

SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "MEDKOL"

PLAC KOLEJARZA 1
ZIELONA GÓRA
tel. +48 68 452 15 55

Kolejka

Średni czas oczekiwania: 416 dni
Liczba osób oczekujących: 489

PORADNIA ENDOKRYNOLOGICZNA

SANOMED SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

FRYDERYKA CHOPINA 21/2
ZIELONA GÓRA
tel. +48 683 202 373

Kolejka

Średni czas oczekiwania: 265 dni
Liczba osób oczekujących: 167

Specjalista endokrynolog NFZ bada przypadłości połączone z układem hormonalnym, gruczołami i ich właściwym działaniem. Do endokrynologa przychodzą osoby z zaburzeniami hormonalnymi, kłopotami z tarczycą, nadnerczami, płodnością, a także zbytnim owłosieniem lub trądzikiem. Ten lekarz przyjmuje zarówno mężczyzn, jak i kobiety, a w poradni istnieje możliwość, aby zrobić badanie USG.

Do lekarza z dziedziny endokrynologii warto się zgłosić, kiedy dostrzega się u siebie kłopoty z poprawnym działaniem hormonów. Niepokojące objawy mogące informować o zaburzeniach któregoś gruczołu to m.in. niespodziewany przyrost wagi lub spadek, przesadne owłosienie, trudności z płodnością, liczne zmiany trądzikowe, łysienie, lub inne zauważalne zmiany, jakie nie są wywołane zmianą stylu życia. Specjalista endokrynolog na wstępnej wizycie przeprowadza wywiad z chorym. Może zapytać o symptomy, kondycję, zapozna się także z dokumentacją lekarską, jeżeli chory, taką ma. W poradniach na fundusz można również wykonać USG tarczycy w razie potrzeby. Na dodatek specjalista może zmierzyć ciśnienie i puls, jak również dokonać pomiaru ciężaru ciała. Nie trzeba się szczególnie przygotowywać na konsultację. Dobrze jednak zabrać ze sobą dokumentację lekarską jeżeli się taką ma, a także wcześniejsze wyniki badań, jeżeli były robione. Ponadto dobrze wcześniej wrócić pamięcią do wszystkich niepokojących objawów albo je zanotować na kartce.

W gabinecie endokrynologicznym chory może liczyć na wnikliwe badanie, skierowanie na dalszą diagnostykę, a także badanie USG. Oprócz tego specjalista NFZ przeprowadza terapię chorób tarczycy, nadnerczy, przytarczycy, podobnie jak trzustki. Ponadto może wysłać na zabiegi operacyjne takiego typu jak fragmentaryczne lub całkowite wycięcie tarczycy, operację przytarczycy, usunięcie węzłów chłonnych, operacje raka tarczycy i dużo innych operacji związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem hormonów.